Pierwsze technologie papiernicze

Mała historia papieru

Na koniec
 

Najważniejsza różnica między poprzednikami papieru (papirusem, tapą, ...) a prawdziwym papierem polega na procesie produkcyjnym oraz użytych materiałach.

Pierwszy papier przygotowywano w następujący sposób: przez ubijanie i gotowanie odpowiednio przygotowanych włókien, najczęściej z różnych roślin przygotowuje się z dodatkiem wody rzadką zawiesinę z włókien (tzw. zarobę), która jest następnie wybierana sitem. Osadzające się na sicie włókna tworzą arkusz papieru, który po wyschnięciu jest gotowy do użycia.

Sposób ten wynaleziono na Dalekim Wschodzie. Jeszcze dziś robi się ten najstarszy i najprymitywniejszy rodzaj papieru w Nepalu, Bhutanie i innych krajach himalajskich:

 
 

Papier lany

Lanie papieru w Nepalu Papiernicy w Nepalu do robienia papieru najczęściej używają łyka roślin z rodziny wawrzynkowatych. Łyko moczono i po usunięciu zewnętrznej ciemnej części gotowano w ługu z popiołu drzewnego. Wygotowane łyko ubijano młotkiem aż włókna się rozluźnią. W drewnianym korycie przygotowuje się z tego rozcieńczoną zawiesinę. Jej porcję nalewa się do pływającej po wodzie formy, która składa się z drewnianej ramy i grubej tkaniny. Zawiesinę rozprowadza się rękoma równomiernie po całym sicie. Ostrożnie, uważając na poziome ustawienie formy, podnosi się ją do góry, by woda mogła odpłynąć. Tworzy się w ten sposób warstwa włókien - arkusz papieru. Dopiero po wysuszeniu na słońcu lub w pobliżu ognia gotowy arkusz można łatwo zdjąć z sita.

Ta metoda ma jedną wadę - na każdy arkusz potrzebna jest osobna forma, która może być użyta dopiero po wyschnięciu arkusza.

   
 

Papier czerpany

Przy papierze czerpanym mocno rozrzedzona zawiesina z włókien znajduje się w wielkiej kadzi. Łapie się ją sitem, na którym poprzez równomierne potrząsanie osadzają się włókna. Po odkapaniu wody arkusz papieru wraz z ramką można odłożyć do suszenia. W późniejszej ulepszonej już metodzie wyjmuje się jeszcze mokry arkusz z sita, prasuje i w końcu suszy. Tym samym można przy tym sposobie natychmiast ponownie użyć sito. Czerpanie papieru

Zasadniczo ta technika wytwarzania papieru pozostała niezmieniona do dziś, chociaż mocno zmieniono metody przygotowania włókien, pozbywania się wody, prasowania i suszenia.

   
Na początek

Copyright (c) 1999 by Dieter Freyer websites by dieter freyer webdesign by
dieter freyer