Uwagi redakcyjne

Mała historia papieru

Na koniec

O projekcie

Prawie 30 lat zajmowałem się zawodowo przemysłową produkcją tego fascynującego materiału - jakim jest papier - próbowałem też go sam czerpać i opublikowałem w internecie projekt o tym liczącym setki lat rzemiośle (Büttenpapier - papier czerpany). Podczas zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań materiałów do tej strony musiałem stwierdzić, że w internecie można znaleźć bardzo wiele materiałów o historii papieru po angielsku a niewiele po niemiecku. Wkrótce dojrzała więc decyzja, by napisać artykuł w tym wspaniałym medium informacyjnym i na podstawie znalezionych materiałów źródłowych literackich i internetowych sporządzić ten dokument.

Ta decyzja została już zrealizowana i zainteresowani historią papieru mogą dowiedzieć się zapewne - jak i ja sam podczas pracy nad tymi stronami - wiele godnego poznania o powstaniu, rozprzestrzenianiu się i rozwoju materiału, który spotykamy ustawicznie na co dzień. Aby Państwu podczas lektury zaoszczędzić kosztów połączenia online przewidziałem możliwość ściągnięcia tej publikacji.

Informacje i fachowe wskazówki, które umożliwią rozszerzenie i ulepszenie tego dokumentu przyjmę chętnie i z wdzięcznością: e-mail difr@vienna.at.

Dieter Freyer
Wiedeń, marzec 1999


Od tłumacza

Muszę stwierdzić, że również po polsku jest w internecie niewiele informacji o papierze. Po znalezieniu więc takiej strony postanowiłem ją opublikować po polsku. Pan Dieter Freyer wyraził zgodę - i oto jest. Ponieważ nie jestem ani specjalistą od języka niemieckiego ani od papieru, proszę o wyrozumiałość. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sprostowania - e-mail: roman.plebanski@interia.pl.

Roman Plebański
Czarnotki, luty 2003.


Nawigacja

Krótko kilka uwag o użytym w tym dokumencie systemie nawigacji:

tematprzejście do wybranego tematu na stronie.
Na koniecprzejście do końca strony.
Na początekprzejście do początku strony.

Przyciskami poprzedni rozdzał lub następny rozdział można przemieszczać się między poprzednim a następnym menu rozdziałowym.

Linki na początku względnie na końcu strony prowadzą do aktualnego menu rozdziałowego.

Strona Sitemap umożliwia bezpośredni dostęp do wszystkich rozdziałów, podrozdziałów i ewentualnie tematów.


Historia zmian

Wersja 1.0 z 1.3.1999
Wersja 1.1 z 8.4.1999 rozszerzono stronę Linki
Wersja 1.2 z 27.7.1999 rozszerzono stronę Linki, uzupełniono stronę Mechanizacja produkcji papieru
Wersja 1.2 PL z 28.2.2003 polska wersja językowa, uzupełniono stronę Rozpowszechnienie na Zachodzie oraz stronę Linki


 
Na początek

Copyright (c) 1999 by Dieter Freyer websites by dieter freyer webdesign by
dieter freyer